Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Dlaczego warto zrobić kurs na wózek widłowy?

kurs na wózek widłowy

Wózki widłowe dzielimy ze względu na rodzaj napędu jaki posiadają i są to wózki:
1. Spalinowe – najczęściej spotykane to te z napędem diesel (olej napędowy), ale są także wózki z napędem gazowym. Wózki spalinowe nie mogą być używane w zamkniętych halach ze względu na emisję spalin, chyba że wyposaży się je w specjalne filtry redukujące ich wydzielanie.
2. Gazowe – czyli wózki z napędem gazowym LPG, uważane za najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu ze względu na cenę gazu. Również nie powinny być używane w zamkniętych pomieszczeniach bez wyposażenia w specjalne filtry redukujące emisje spalin.
3. Elektryczne – wózki, które posiadają baterie ładowane przez akumulator, stąd ich nazwa zastępcza wózki akumulatorowe. Mogą być z powiedzeniem wykorzystywane w zamkniętych halach ponieważ spełniają wszystkie wymagane w Polsce normy bezpieczeństwa i odpowiednie przepisy UDT. Jeśli prawidłowo obsługuje się baterię i przestrzega zasad podanych w instrukcji obsługi, taki wózek może być używany w firmie przez szereg lat. Wózek elektryczny nie ma silnika, stąd jest mniejszy gabarytowo od innych modeli, zatem można go stosować w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni i niewielkich korytarzach. 

kursy na wózki widłowe

Innym podziałem wózków widłowych, jest ich podział ze względu na ich funkcje i i prace jakie można dzięki nim można wykonywać. Ten podział jest znacznie bogatszy i zawiera bardziej szczegółową charakterystykę, a poniżej przedstawimy pokrótce jego zarys:
- wózki boczne – inaczej zwane wózkami bocznego załadunku, ze względu na możliwość przewożenia załadunku bokiem, co w wielu firmach rozwiązuje problemy z niewielką przestrzenią hal i korytarzy.
- wózki terenowe – to wózki specjalnego przeznaczenia, wykorzystywane na placach budowy i na trudnych terenach, gdzie przewożenie ładunku może sprawić kłopoty ze względu na trudno dostępne miejsca.
- wózki systemowe – są to wózki wykorzystywane do załadunku na wszelakiego typu regały  oraz na każdej powierzchni magazynowej. W tego typu wózkach są zastosowane nowoczesne technologie które umożliwiają pracę w miejscach wysokiego składowania, gdzie są bardzo wąskie korytarze i  inny typ wózka sobie nie poradzi.
- wózki podnośnikowe – inaczej nazywane jako teleskopowe, charakteryzują się bardzo dużym zasięgiem ramion w górę i w przód. Mogą także przewodzić duże, ciężkie załadunki bez dzielenia ich na mniejsze części, co jest bardzo cenne np. na placach budowy.
- wózki skrętne -  jak nazwa wskazuje są przeznaczone do pomieszczeń z ciasnymi i krętymi korytarzami, gdzie trudno manewrować ramionami wysięgnika. W tym typie wózka maszt obraca się dookoła, co pozwala na łatwe  umieszczenie towaru we właściwym miejscu.
- wózki wysokiego składowania -   mogą podnosić ładunki na wysokość kilkunastu metrów, a dzięki masztowi który wysuwa się do przodu bardzo łatwo jest umieszczać towar w dowolnym miejscu. Wózek ten nazywamy także boczniakiem.
- wózki wielokierunkowe – czyli najlepszy model do wykorzystania w korytarzach ciasnych i krętych. Wózek ten posiada system do niezależnego kierowania przednimi i tylnymi kółkami, dzięki czemu można wjechać w najbardziej niedostępne zakamarki.
- wózki podwieszane – czyli wózki jakie są podczepiane do ciężarówek. Mogą być transportowane razem z towarem na samochodzie ciężarowym i używane w miejscach, gdzie nie ma widlaka.  Są niewielkich rozmiarów w porównaniu do pozostałych typów wózków i łatwo nimi manewrować.
-wózki kontenerowe- używane w stoczniach i portach przeładunkowych, używane do towarów o wielkiej masie.
-wózki antywybuchowe – używane w zakładach, gdzie pracuje się z ładunkami wybuchowymi.

Jeżeli chcesz zrobić kurs na wózek widłowy to zapoznaj się z ofertą firmy IMAGINE HOUSE: