Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Fotografia analogowa - czy warto?

aparat analogowyMamy liczne fora, na których miłośnicy takiej fotografii starają się podkreślać wszystkie zalety analogowych zdjęć. Przede wszystkim podkreślana jest szlachetność takich zdjęć. Stare albumy z wklejonymi zdjęciami są pełne duszy. Takie zdjęcie nawet jeśli nie jest dobrze wykadrowane będzie się świetnie prezentować. Mamy tutaj istotną świadomość unikalności każdego zdjęcia. Pojawia się pewna historia zdjęcia i związana z tym ekscytacja. Tak samo jest ze sprzętem. Aparaty analogowe obecnie zyskują na wartości. Kolekcjonerzy chętnie kupują stare aparaty. Wielu miłośników czuje się przy takim kolekcjonowaniu jak przy kupowaniu zabytkowych aut. Natomiast inaczej będzie przy zdjęciach cyfrowych. Tutaj raczej ich nie drukujemy, poza tym wrzucamy je do folderów na dysku bądź na społecznościowym portalu. 

Mamy również coraz lepsze aparaty cyfrowe, do których potrzeby jest coraz lepszy sprzęt. W przypadku takich aparatów modele, które mają już kilka lat mocno tracą na wartości. Fotografia analogowa uczy cierpliwości i dyscypliny. Gdy na jednej kliszy możemy zrobić tylko 36 zdjęć staramy się oczywiście dbać o każdą klatkę. Do każdego zdjęcia podchodzimy ze starannością i chcemy stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Natomiast, gdy ujęcie można nieskończenie powtarzać tak naprawdę będzie to nas demobilizować. Właśnie przy aparacie analogowym można nauczyć się dobrej sztuki fotograficznej.

zdjęcie analogoweWedług specjalistów ludzie często złudnie myślą, że robienie zdjęć jest bardzo proste. To jednak w rzeczywistości sprawa złożona. Sprzęt da nam wiele możliwości, ale lepiej czasami mieć ograniczone możliwości aparatu, by się nim nie rozpraszać. Jeśli mamy ograniczone możliwości aparatu wcale to nie musi być problem. Wręcz przeciwnie. Może się okazać, że takie ograniczenie będzie w stanie wzbudzić naszą kreatywność. Jeśli robimy zdjęcie trzeba na samym początku określić czy ma być czarno - białe, kolorowe a może w sepii. Od tego bowiem będzie zależeć forma patrzenia na zdjęcie. Równocześnie robiąc zdjęcia nigdy nie można się spieszyć. Fotografia to proces, do którego trzeba starannie podejść. Nie można tutaj nic przyspieszać.