Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Na jakim papierze wywołać zdjęcia cyfrowe?

jaki papier do zdjęćObecnie zdjęcia cyfrowe są już prawdziwą siłą i najczęściej zdjęcia przeglądamy na ekranie komputera. Warto jednak niektóre zdjęcia mieć na papierze, by cieszyć się najważniejszymi chwilami z rodziną i pamiątkami na całe życie. W tej chwili wygodnie można już wydrukować sobie zdjęcia w domu, jednak wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z internetowych laboratoriów, gdzie można oczekiwać lepszej jakości wydrukowanych zdjęć. Do istotnych spraw, o których trzeba pamiętać przygotowując zdjęcia cyfrowe będzie również dobranie odpowiedniego papieru, na którym takie zdjęcia się pojawią. Rozmiar W każdej firmie znajdziemy propozycję kilku bądź kilkunastu rozmiarów. Można znaleźć między innymi takie rozmiary zdjęć jak: 10×15, 11×15, 10×18, 13×18, 15×21, 15×23, 18×27, 21×30 lub 30×45 centymetrów. W niektórych firmach pojawiają się również propozycje dużych formatów sięgających nawet do metra długości i 1,5 metra szerokości. Gdy wybieramy rozmiar zdjęcia musimy sprawdzić jakie zdjęcia pozwala zrobić nasz apart.

Zazwyczaj obecnie mamy możliwość wgrania zdjęć na serwer i potem możemy sprawdzić rozmiar zdjęć i to czy firma nie przytnie naszego zdjęcia. Jeśli będzie się tak działo trzeba dobrze wykadrować zdjęcia, by wybrać te części, na których będzie nam zależeć. Jeśli uda nam się zdecydować o rozmiarze zdjęcia możemy zacząć się zastanawiać również i nad kwestią papieru. Przed laty był to wybór pomiędzy papierem błyszczącym oraz matowym. W tej chwili ten wybór jest dużo większy i możemy wybierać taki papier jak jedwabisty, perłowy czy specjalny papier półmatowy. Zazwyczaj papier błyszczący i takie zdjęcia będą lepiej wyglądać. Jednak to na papierze matowym będą mniej odbijać się palce a to jest bardzo ważne bo nie da się tego uniknąć przy przeglądaniu zdjęć. Dlatego jeśli będziemy je chcieli włożyć do albumu oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie ładny papier błyszczący.

papier błyszczącyGdy natomiast będziemy oglądać zdjęcia w ręce musimy zdać sobie sprawę z tego, że lepszy będzie matowy papier. Jeśli oczekujemy tradycyjnych zdjęć ale tańszych niż te na papierze perłowym dobrym rozwiązaniem będzie półmatowy papier, który połączy plusy obu papierów. Wyjątkowy będzie papier jedwabisty i perłowy. Ten pierwszy pozwala stworzyć wrażenie zdjęć ze starych czasów, ponieważ przypomina płótno i jest odporny na zniszczenia. Natomiast papier perłowy jest najbardziej ekskluzywny i pozwala stworzyć zdjęcia odporne na zniszczenie ponieważ jest bardzo gruby. Warto na nim przygotować między innymi pamiątkę z dnia ślubu.