Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Ocieplanie poddasza użytkowego i nieużytkowego

ocieplenie poddaszaWiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ocieplanie poddasza jest tak bardzo ważne i to niezależnie czy będzie chodziło o poddasze użytkowe czy nieużytkowe. Warto podpowiedzieć więc jakie metody izolacji warto zastosować w obu przypadkach i kiedy takie prace realizować. 

Na pewno prace związane z izolacją dachu zawsze wykonuje się w momencie, gdy prace dekarskie będą już zrealizowane. Nie ma takich ekip, które zajmują się tylko izolacją poddaszy, dlatego będą to realizowali albo sami dekarze, albo też firmy, które dom wykańczają. Trudno więc tutaj mówić o jakichś szczególnych kwestiach, gdy chodzi o wybór wykonawców. Warto wiec zaglądać na poddasze i patrzeć jak roboty przebiegają. 

Ocieplenie dachu, gdy poddasze jest użytkowe
Jeśli poddasze będzie użytkowe to trzeba ocieplić całe połacie dachowe. Prace rozpoczyna się, gdy mamy już zamknięty stan surowy i wstawione okna. Do izolacji wykorzystać można wełnę mineralną. Jest to dobry izolator, a dodatkowo ma odpowiednią sprężystość. Do ocieplania idealnie nadają się płyty z wełny mineralnej. Taki element jest niepalny, dlatego sprawdzi się doskonale i chroni konstrukcję dachu. 

Ocieplenie, gdy poddasze jest nieużytkowe
Jeśli nasze poddasze nie będzie użytkowe to trzeba dokonać izolacji, ponieważ może uciekać tam ciepło z pomieszczeń, które będą niżej ogrzewane. Ociepla się jedynie strop nad ostatnią kondygnacją. Nie będzie się realizować termoizolacji skośnych połaci dachu. Najczęściej wykonuje się tutaj jedną, ewentualnie dwie warstwy termoizolacji. 

izolacje natryskowe Katowice

Grubość izolacji dachu
Termoizolacja dachu domu energooszczędnego musi mieć 30 cm grubości przy jednoczesnym λ materiału na poziomie 0,04 W/(m•K) – tak by opór cieplny R = 7,5. Dzięki temu będzie można uzyskać ocieplenie, które będzie miało poziom przenikania ciepła 0,156 W/(m2•K). W przypadku stropodachu można się także zastanawiać nad tym jak poprawić izolacyjność przez zastosowanie większej grubości warstwy termoizolacji. Najczęściej jednak dla skośnych połaci sens będzie miało właśnie powiększanie tego poziomu. W tym wypadku jednak może dojść do sytuacji, w której grubość termoizolacji wiązać się może ze zmniejszeniem wysokości poddasza. Czasami będzie można zastosować kształtki styropianowe, które można ułożyć na krokwiach, jednak zależeć będzie nam wtedy wyłącznie na zmniejszeniu wartości U o 0,02 W/(m2•K).